När är gelatin halal?

March 5, 2013 Yasmin 2

Gelatin finns i allt från godis till bakverk. En del säger att det alltid är halal. Andra att det inte finns halal gelatin. Vem har rätt?

E-nummerlista

January 8, 2013 Yasmin 4

De flesta av oss har säkert stått i affären och läst innehållsförteckningen för att sedan försöka komma ihåg vilka E-nummer som var vilka. Kan jag äta E…? Gör man då en snabb sökning i sin telefon hittar man flera olika listor av olika längder och djup, men ingen är den [Läs hela artikeln]

E-nummer för färgämnen

December 22, 2012 Yasmin 4

Denna artikel handlar om E-nummer som står för färgämnen. Ibland kallas de för “karamellfärg”, men de tillsätts i allt från godis till glass och bakverk.