Mandelmassa och marsipan

September 28, 2015 Yasmin 0

Påsken är en högtid då svenskar äter massvis med marsipan. Det är marsipanägg, marsipankycklingar och alla möjliga tårtvarianter med marsipan. Behöver man vara fundersam över innehållet?

Vilken alkohol är halal?

December 16, 2013 Yasmin 11

Alla vet väl att det inte är tillåtet för muslimer att dricka alkohol, men hur är det med allt annat som innehåller alkohol, till exempel choklad och parfym?

Är din sushi halal?

March 19, 2013 Yasmin 4

Sushi är, som vi alla vet, rå fisk och grönsaker med ris. Finns det då anledning att misstänka att den inte är halal?

Olika namn på alkohol

February 19, 2013 Yasmin 0

Vad menas egentligen när en vanlig person säger att något innehåller alkohol? Att det innehåller minst en substans med en hydroxylgrupp? Nej, vanligtvis menar man etanol som har den kemiska formeln C2H5OH.

E-nummerlista

January 8, 2013 Yasmin 3

De flesta av oss har säkert stått i affären och läst innehållsförteckningen för att sedan försöka komma ihåg vilka E-nummer som var vilka. Kan jag äta E…? Gör man då en snabb sökning i sin telefon hittar man flera olika listor av olika längder och djup, men ingen är den [Läs hela artikeln]

Vad innehåller glass?

January 1, 2013 Yasmin 20

Glassmaskiner har funnits på marknaden ett bra tag nu och det verkar inte som att människor blir mindre intresserade av att göra sin egen glass. Vad innehåller glass egentligen och hur enkelt är det att tillverka själv?

E-nummer för färgämnen

December 22, 2012 Yasmin 4

Denna artikel handlar om E-nummer som står för färgämnen. Ibland kallas de för “karamellfärg”, men de tillsätts i allt från godis till glass och bakverk.

Spendrups läsk innehåller alkohol

December 22, 2012 Yasmin 2

Spendrups tillverkar förutom alkoholhaltiga drycker även läsk. Enligt deras hemsida innehåller deras Nygårda Julmust 0.3% alkohol och “Alla våra extrakter innehåller alkohol som lösningsmedel vilket innebär att det också finns en liten del i läskedryckerna.”

Finns det alkohol i filmjölk?

December 22, 2012 Yasmin 0

Jag har många gånger hört att filmjölk naturligt innehåller filmjölk och om man letar på nätet så är de flesta övertygade om att filmjölk innehåller 0.5% alkohol. Men stämmer detta verkligen?